Історія

Громадська спілка «Світовий Конгрес українських юристів» (СКУЮ) об’єднує юристів українського походження, які проживають і працюють в Україні та за її кордонами.

Основною метою її діяльності є залучення юристів до процесів демократичних перетворень, дотримання принципів Верховенства права і Справедливості, вирішення міжнародних і національних проблем правового та гуманітарного характеру.

Історія СКУЮ починається з вересня 1990 року, коли в громадських об’єднаннях юристів України виникла ідея проведення представницького зібрання українських юристів різних країн, з метою сприяння становленню України як незалежної правової  демократичної держави.

Зусиллями ініціаторів – Спілки юристів України та Асоціації українських правників, при підтримці професійних об’єднань юристів українського походження з США, Канади, Австрії, Аргентини, Польщі, Великої Британії і Франції, 18-23 жовтня 1992 року в м. Києві проведені Перші збори Світового Конгресу українських юристів.

22-23 жовтня 1994 року в м. Києві відбулись ІІ збори СКУЮ, які схвалили Статут Конгресу, а у 1995 році СКУЮ зареєстровано Міністерством юстиції України (свідоцтво № 685).

3-6 жовтня 1996 року в м. Ялта відбулись ІІІ збори СКУЮ, на яких, серед іншого, обговорювались здобутки та перспективи конституційного процесу в Україні.

Першим Президентом СКУЮ у 1992-1994 рр. був  Сергій  Головатий, у 1994-1998 рр. цю посаду обіймав Володимир Стретович.  На ІV зборах Світового Конгресу українських юристів, що проходили 17-20 вересня 1998 року в м. Львові, де  обговорювались проблеми судово-правової і адміністративної реформ, становлення і функціонування інституту омбудсмена в Україні та Вищої ради юстиції, Президентом СКУЮ було обрано Валерія Євдокимова – Голову Вищої ради юстиції, Голову Спілки юристів України. З того часу його традиційно переобирають Президентом цієї авторитетної міжнародної організації.

17 червня 2010 року в м. Києві відбулися VІІ Збори СКУЮ. В роботі цього представницького міжнародного форуму взяли участь  відомі юристи з України, делегації від Союзу юристів України, Асоціації юристів у галузі фінансового і банківського права України, Асоціації українських правників, Американської асоціації юристів українського походження. Конгрес пройшов під гаслом: “Забезпечення верховенства права як гарантія демократичного розвитку України” і розглянув актуальні проблеми розбудови правової держави в Україні.

22 грудня 2016 року в м. Києві відбулися VIII Збори СКУЮ які затвердили нову редакцію Статуту громадської спілки «Світовий Конгрес українських юристів», обрали новий склад Керівної Ради та Ревізійної комісії. Збори знову переобрали Президентом СКУЮ Валерія Євдокимова, Президента Всесвітнього юридичного альянсу, а Першим Віце-президентом СКУЮ обрали Миколу Васильовича Оніщука – Ректора Національної школи суддів України.

За весь період діяльності СКУЮ було організатором та активним учасником низки заходів з питань судово-правової і адміністративної реформ, становлення і функціонування Конституційного суду України, Вищої ради юстиції, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, дотримання принципів Верховенства права  та Справедливості, зокрема:

“Суд в Україні: боротьба з корупцією, організованою злочинністю і захист прав людини ”

“Судово-правові реформи на пострадянському просторі: досвід та проблеми”

“Дружба, співробітництво та верховенство права у створені атмосфери миру”

“Правові проблеми боротьби з міжнародним тероризмом”

“Проблеми  сучасних конституцій, шкідливий вплив мобільності на довкілля”

“Проблеми взаємодії міжнародного і внутрідержавного права”

«Принципи права та взаєморозуміння  в міжнародному суспільстві»

«Законопроекти про адвокатуру: поточна ситуація та можливі рішення»

«Суди та суспільство»

“Забезпечення верховенства права як гарантія демократичного розвитку України”

« Третя річниця Конституції України: здобутки і перспективи »;

« Третейські суди України»;

« Правова охорона програмних продуктів і баз даних »;

« Світове співтовариство у XXI столітті »;

« Актуальні проблеми судово-правової реформи в Україні »;

« Україна і міжнародне право »;

« Проблеми банкрутства »;

«Проблеми реформування державної влади: конституційні та управлінські аспекти»;

« Право і підприємництво в Україні»;

« Правове забезпечення виборчого процесу»;

«Міжнародне економічне співробітництво України (правові проблеми)»;

« Правове забезпечення зовнішньоекономічних зв’язків підприємців України та Росії: проблеми, досвід, перспективи розвитку»;

III Всеукраїнська науково-практична конференція з адміністративного та кримінального права;

Міжнародна науково-практична конференція «Національні інтереси та проблеми правової системи України»;

Науково-практична конференція «Правова система України : сучасний стан та актуальні проблеми розвитку»;

«Актуальні проблеми цивільного права»;

«Від громадянського суспільства до правової держави»;

«Актуальні проблеми публічного права»;

«Актуальні проблеми прав людини , держави та правової системи»;

«Принципи верховенства права та права людини»;

«Формування правової держави в Україні : проблеми і перспективи»;

«Актуальні питання реформування правової системи України»;

«Актуальні питання адвокатського самоврядування у світлі підготовки нового закону. Про адвокатуру»;

«Нова система судоустрою в Україні: проблеми та перспективи»;

«Новий КПК України та реформування правової системи України»;

«Доступ до правосуддя та надання безоплатної вторинної допомоги в Україні».

Президент та члени Керівної Ради СКУЮ здійснили низку важливих міжнародних візитів, зокрема до Польщі, Угорщини, Німеччини, Іспанії, Італії, Великобританії, Ізраїлю, Ірландії, Росії, Вірменії, Китаю, Грузії та інших країн, під час яких обговорювалися питання співпраці у правовій сфері, надання допомоги нашій країні, підтримки її ініціатив.

Президентом СКУЮ Валерієм Євдокимовим проведено низку зустрічей з главами держав і відомими діячами сучасності, представниками міжнародних організацій, керівниками дипломатичних і міжнародних місій в Україні, лідерами громадських організацій, керівниками державних органів з питань захисту прав людини, дотримання принципів верховенства права, розвитку української юстиції, міжнародного співробітництва у галузі права.

На всіх заходах підкреслювалася роль української та міжнародної юридичної громадськості в зміцненні миру і верховенства права.

Почесні Президенти Світового Конгресу українських юристів

  • Стретович Володимир Миколайович

    Президент СКУЮ у 1994 - 1998 рр.

    Народний депутат України II, IV, V та VI скликань, Заслужений юрист України (1996 р.), кандидат юридичних наук, доцент, Член Державної комісії з проведення в Україні адміністративної реформи (07.1997-01.1999). Член Координаційної ради з питань судово-правової реформи при Президентові України (10.1997-07.1998). Засновник і Голова Християнсько-Народного Союзу (пізніше перейменовано в Християнсько-Демократичний Союз) (з 1997 р.); президент Українського депутатського юридичного клубу (1994-1997 рр.), президент Фонду сприяння правовим і політичним реформам (з 12.1998 р.).