ПІДСУМКОВЕ ЗАСІДАННЯ КЕРІВНОЇ РАДИ

27 грудня в режимі онлайн/офлайн відбулось останнє в цьому році засідання Керівної Ради Світового Конгресу українських юристів.

Відкрив засідання Микола Оніщук – президент Світового Конгресу українських юристів, який по інтернет-зв’язку від імені всіх присутніх привітав і висловив подяку віцепрезиденту Світового конгресу Костянтину Красовському, що боронить Батьківщину в лавах Збройних Сил України.

Далі М. Оніщук підсумував роботу Керівної Ради у 2022 році, зазначивши, що зусилля Керівної Ради і СКУЮ в цілому були направлені на сприяння в наданні Україні всебічної міжнародної підтримки задля досягнення перемоги у війні з російським агресором. Так, члени Керівної Ради підготували і оприлюднили низку важливих заяв та звернень, зокрема щодо: захисту України, убезпечення її незалежності та демократичного вибору; ініціації та проведення масштабних акцій і дій для спонукання політиків, парламентів і урядів країн Заходу на підтримку України, зупинення геноциду українського народу та відновлення миру в Європі; реалізації принципу невідворотності покарання та створення спеціального Трибуналу для покарання керівництва РФ за злочин агресії проти України. Протягом року тривало налагодження зв’язків з іноземними організаціями юристів українського походження, неурядовими установами українців за кордоном. Вперше з 2010 року розпочались продуктивні контакти з Українсько – Американською Асоціацією Адвокатів (UABA) з метою відновлення співпраці. У лютому цього року підписано Меморандум про співробітництво між Світовим конгресом та Українським Вільним Університетом, отримано згоду на створення на його теренах представництва СКУЮ. Продовжувалось організаційне укріплення Конгресу: за цей період було проведено три засідання Керівної Ради СКУЮ, завершено державну реєстрацію нової редакції Статуту СКУЮ та змін у складі Керівної Ради.

В обговоренні порядку денного взяли участь віцепрезиденти СКУЮ – Юрій Волошин, Інна Ємельянова, Олександр Пасенюк, Сергій Прилипко, Михайло Савчин, Марина Ставнійчук, члени Керівної Ради – Олександр Клименко, Василь Костицький, Ростислав Кравець, а також голова Ревізійної комісії Олег Чернобай.

Члени Керівної Ради, окрім виконання повноважень за своєю основною роботою, активно займались волонтерською діяльністю. На їх рахунку доставка бронежилетів, теплого одягу і обувки, ліків, медичної апаратури, автомобілів швидкої допомоги тощо. Асоціація українських правників – одна із співзасновниць Світового конгресу – в особі її керівника Василя Костицького була відзначена Подякою Міністра оборони України.

М. Оніщук та Ю. Волошин активно сприяли позитивному вирішенню питання щодо відкриття у 2023 році в Києві офісу Європейської організації публічного права (EPLO, президент – професор С. Флогаітіс), у складі директорату якої перебуває М. Оніщук.

Велика увага в цей час приділялась науково-експертній роботі: виступам у ЗМІ, на міжнародних конференціях, круглих столах, участі в дискусіях, зокрема з питань ратифікацією Україною Римського Статуту, участі в роботі Міжнародного кримінального суду (Гаага, Нідерланди), створення спеціального Трибуналу для покарання злочину агресії, кваліфікації злочинів геноциду та екоциду, застосування санкційного законодавства, вироблення механізмів компенсаційних виплат і таке інше. Під час дискусії обговорювались питання подальшого удосконалення системи правосуддя в Україні.

Члени Керівної Ради підтримали пропозиції щодо проведення у 2023 році кількох міжнародних конференцій з проблем конституціоналізму під час війни, конституційного визначення суб’єктності Українського народу, покарання за порушення міжнародного гуманітарного права, а також створення представництв Світового конгресу у Великобританії, Канаді, Литві та Польщі.