З А Я В А Світового конгресу українських юристів щодо підриву Каховської ГЕС

8 червня 2023 року, м. Київ 

Світовий конгрес українських юристів з болем констатує, що російські окупаційні сили, які в перші дні повномасштабної збройної агресії проти України захопили Каховську ГЕС, здійснили під ранок 6 червня 2023 року терористичний акт, підірвавши дамбу гідроелектростанції. Це призвело до виникнення техногенної катастрофи і надзвичайної екологічної ситуації з глибокими і незворотними змінами природи, втратою природних ресурсів та різким погіршенням умов проживання населення – руйнацією будинків і домогосподарств, знесенням мостових споруд, розмивом залізничних та автомобільних шляхів. За попередніми даними близько 80 населених пунктів і десятки тисяч їх мешканців опинились у зоні потенційного затоплення.

І хоча ще важко достеменно передбачити наслідки підриву гідроелектростанції та збитки від нього, Світовий конгрес українських юристів терміново закликає розглянути цей черговий злочин агонізуючого путінського режиму суто в юридичній площині.

Світовий конгрес українських юристів наголошує, що підрив Каховської ГЕС є міжнародним злочином, злочином проти людяності. Адже цілком зрозуміло, що умисний напад на таку специфічну складову критичної інфраструктури, яка як всім відомо є об’єктом підвищеної небезпеки, безумовно призведе до завдання шкоди цивільному населенню – трагічної загибелі цивільних осіб, знищення їх майна – і має ознаки порушення статті 56 Додаткового протоколу І до Женевських конвенцій. Крім того, величезна кількість людей на півдні України і в тому числі у Криму залишилась без електрики, тепла, а головне – питної води. Умисний характер катастрофи на Каховській дамбі дає підстави говорити про вчинення злочину проти людяності згідно з положеннями статті 7 (k) Римського статуту “Інші нелюдські дії подібного характеру, що навмисно спричиняють сильні страждання або серйозні тілесні, чи психічні, чи фізичні ушкодження”.

Крім того, Світовий конгрес українських юристів вважає, що підрив Каховської ГЕС матиме руйнівні наслідки не тільки для екосистеми України, але й усього чорноморського регіону. Більше того, цей злочин потенційно загрожує ядерною катастрофою з огляду на перебої в системі охолодження на найбільшій в Європі Запорізькій АЕС, про що цілком справедливо алярмує МАГАТЕ. За таких умов стають ефемерними цілі людської цивілізації щодо сталого розвитку, коли внаслідок злочинних дій агресора збільшено викиди парникових газів у довкілля понад 33 млрд тон.

Світовий конгрес українських юристів підкреслює, що події навколо енергетичних об’єктів, зокрема в Каховці, свідчать про усвідомлену політику російської влади, яка має ознаки екоциду, тобто умисних дій, що можуть призвести до екологічної катастрофи планетарного масштабу. Зазначене має стати поштовхом для того, щоб екологічні злочини чи екоцид зрештою отримали належну правову оцінку і були включені до Римського статуту в якості одного з міжнародних злочинів.

Наголошуємо, що відповідно до вимог міжнародного права всю повноту відповідальності за події, що настають на окупованій території України, несе окупаційна московська влада. Каховська ГЕС є під контролем окупаційної влади з перших днів повномасштабного вторгнення в Україну і з цього моменту саме РФ несе позитивні обов’язки по запобіганню загрозам на об’єктах критичної інфраструктури, які потенційно містять небезпечні сили, що потенційно може спричинити тяжкі втрати серед цивільного населення.

Світовий конгрес українських юристів упевнений, що разом з міжнародною спільнотою ми притягнемо до відповідальності винуватців цього та інших міжнародних злочинів. І в цьому контексті ми підтримуємо зусилля органів правопорядку України, спрямовані на повне і всебічне з’ясування обставин зазначеного терористичного акту та інформування відповідних міжнародних структур. Йдеться про розпочаток розслідування і відкриття кримінального провадження Службою безпеки України за статтею 438 (порушення законів та звичаїв війни) та статтею 441 (екоцид) Кримінального кодексу України у зв’язку з підривом дамби Каховської ГЕС, а також про надання Генеральною прокуратурою України прокурору Міжнародного кримінального суду Карім Хану всієї необхідної інформації з цього приводу.

Світовий конгрес українських юристів вважає за необхідне звернутись до Генерального секретаря ООН щодо порушення статті 2 Конвенції про заборону військового або будь-якого іншого ворожого використання засобів впливу на природне середовище (ENMOD), яка на сьогодні чинна для 58 держав світу, серед яких Україна та РФ. Зазначене звернення повинно містити вимогу щодо створення консультативної ради та Міжнародного суду ООН з метою компенсації шкоди, нанесеної Росією.

Світовий конгрес українських юристів закликає всіх правників українського походження, всі уряди, парламенти та екологічні організації світу негайно відреагувати на ці злочинні дії держави-агресора. Вимагаємо застосування невідворотної відповідальності для вищого керівництва РФ у міжнародних судах, встановлення і покарання усіх причетних до цього злочину!

Світовий конгрес українських юристів вкотре привертає увагу світової спільноти щодо необхідності всебічної підтримки України в її боротьбі за незалежність та зупинки варварської російської агресії, зокрема шляхом подальшого посилення санкційного режиму, надання нашій країні сучасного озброєння і засобів захисту.

Слава Україні! 

Керівна Рада СКУЮ